Lasītājiem jauna iespēja


Visās Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās šajā – 2019. – gadā lasītājiem tiek piedāvāts jauns, inovatīvs pakalpojums – “3td e-GRĀMATU bibliotēka” vietnē www.3td.lv. To nodrošina Kultūras informācijas sistēmu centrs sadarbībā ar SIA “Tieto Latvia”, apgādu “Zvaigzne ABC” un publiskajām bibliotēkām.

No 7. janvāra ikvienam ir iespēja bez maksas lasīt latviešu autoru darbus e-grāmatas formātā tiešsaistē mobilajā ierīcē vai datorā. Tā ir kopīgi īstenota iniciatīva, lai veicinātu grāmatu lasīšanu mūsdienīgā un ērtāk pieejamā veidā.

““3td e-GRĀMATU bibliotēka” turpina publisko bibliotēku attīstības projektā “Trešais tēva dēls” (3td) uzsāktās aktivitātes. 3td projekta īstenošanas laikā Latvijas bibliotēkas tika apgādātas ar moderniem informācijas tehnoloģiju rīkiem un programmatūru, lai visiem Latvijas iedzīvotājiem nodrošinātu vienlīdzīgu piekļuvi informācijai un zināšanām. Izmantojot tehnoloģiju iespējas, mēs izvēlamies jaunus risinājumus un piedāvājam kvalitatīvu saturu bibliotēku lasītājiem. “3td e-GRĀMATU bibliotēka” ir vēl viens moderns un atraktīvs veids, lai uzrunātu lasītāju, veicinātu lasīšanas tradīciju un popularizētu latviešu literatūru, īpaši jaunatnes vidū,” uzsver Kultūras informācijas sistēmu centra direktors Armands Magone.

Lasīt tālāk »

Rāndakēļ min jemākēļ– jauns veids, kā apgūt lībiešu valodu


Biedrība «Kolkas radošā grupa», iekļaujoties ANO Ģenerālās Asamblejas pasludinātā Starptautiskā pamatiedzīvotāju valodas gada (2019) norisēs, īsteno projektu «Rāndakēļ min jemākēļ» (Piekrastes valoda — mana mātes valoda) – lībiešu valodas stundas cilvēkiem ar priekšzināšanām, izmantojot moderno tehnoloģiju sniegtās iespējas, proti, iespēju sazināties tiešsaistē. Projekta īstermiņa mērķis ir uzlabot lībiešu valodas prasmes cilvēkiem ar priekšzināšanām, ilgtermiņa mērķis – veicināt lībiešu valodas lietošanu un stiprināt lībiešu kopienas identitāti.

Mācībām pieteikušies ap 10 cilvēku, kas savulaik apguvuši lībiešu valodu kursos, vasaras nometnēs vai patstāvīgi. Saprotot to, ka valodas apguves interesentu nelielais skaits ir ģeogrāfiski izkaisīti Latvijas robežās un aiz tām, tika nolemts nodarbības organizēt tiešsaistē Skype programmā, kas pieļauj grupveida sarunas, turklāt vienlaicīgi ir iespējams skatīt arī attēlus un sarakstīties. Nodarbības vada lībiešu valodas zinātāja Zoja Sīle, kurai ir ilggadēja pieredze lībiešu valodas mācīšanā. Projektā paredzētas 9 nodarbības, tiekoties tiešsaistē reizi nedēļā, un noslēguma pasākums jaunuzceltajā Kolkas Lībiešu saieta namā martā pirmajā pusē, kurā savas valodas prasmes izrādīs lībiešu valodas stundu klausītāji un tiks aicināts piedalīties ikviens interesents.

Projekts finansiālu atbalstu saņēmis mini grantu programmas SANA 2019 ietvaros, kas ir daļa no projekta «Pilsoniskās sabiedrības tīkls pamatiedzīvotāju valodu atjaunošanai» (Civil Society Network for Revitalising Indigenous Languages), kura īstenošanai apvienojušās sabiedriskās organizācijas no Igaunijas, Somijas un Krievijas, un kuru finansiāli atbalsta Ziemeļvalstu Ministru padome. SANA 2019 mērķis ir atbalstīt sabiedrības iniciētas, galvenokārt jaunas un neatkarīgas somugru valodu attīstības un atjaunošanas idejas to tradicionālajās teritorijās. Kopumā mini grantu programmai bija iesniegti 65 projekti, no kuriem 10 tika atbalstīti, tostarp biedrības «Kolkas radošā grupa» iniciatīva. Grantus ieguvušo organizāciju pārstāvji tiek aicināti piedalīties tīklošanas (networking) semināros Somijā – Inari, sāmu kultūras centrā, Krievijā Ļeņingradas apgabalā – vepsu apdzīvotā teritorijā un Petrozavodskā, Karēlijā. Tajos piedalīsies arī biedrības «Kolkas radošā grupa» pārstāvji.

Par projekta īstenošanas gaitu un rezultātiem turpināsim informēt sociālajos tīklos, pašvaldības mājas lapās www.kolka.lv un www.dundaga.lv 

Biedrības «Kolkas radošā grupa» biedre,

projekta iniciatore Dženeta Marinska.

Lasīt vairāk par projektu Civil Society Network for Revitalising Indigenous Languages»

Kolkas lībiešu dziesmu ansamblim «Laula» top jauni lakati


2018. gada nogalē biedrība «Kolkas radošā grupa» ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai finansētās Latvijas Lauku attīstības programmas 2014. — 2020. gadam finansiālu atbalstu sākusi projekta «Austu lakatu iegāde Kolkas lībiešu dziesmu ansamblim Laula» īstenošanu. Projekta mērķis ir uzlabot ansambļa «Laula» vizuālo tēlu un brīvdabas priekšnesumu kvalitāti, kā arī veicināt skatītāju izpratni par etnogrāfisko tautastērpu.    

Ansamblis «Laula» darbojas kopš 2000. gada decembra un tā dalība ir neiztrūkstoša pašvaldības rīkotajos kultūras pasākumos Kolkas pagastā un Dundagas novadā. Ansamblis bieži tiek aicināts kuplināt arī kultūras pasākumus dažādās vietās Kurzemes novadā, īpaši tradicionālos gadskārtu svētkus, tādus kā Vasaras saulgriežus, Ziemas saulgriežus, Meteņus, Lieldienas u.c. Blakus ansambļa muzikālā repertuāra izkopšanai, svarīga loma ir arī tradicionālo tautas tērpu valkāšanas nozīmei. Dažādu aksesuāru lietojums pie tautastērpa tiek rūpīgi pārdomāts un izvēlēts saskaņā ar tradīcijām. Dalībnieces pašas darinājušas aubes, priekšautus, cimdus, zeķes, bet ir grūtības nodrošināt etnogrāfiski korektu ģērbšanās stilu brīvdabas pasākumos vēsā laikā. Mūsdienīgu virsjaku vai mēteļu nēsāšana virs etnogrāfiskā tautastērpa kopā ar etnogrāfisku galvassegu nav piemērota. Nepieciešamība pēc etnogrāfiski korekta, vēsiem laika apstākļiem piemērota apģērba radīja ideju projektam, kā rezultātā ansambļa dalībnieces iegūs austus vilnas lakatus, piemērotus uzstāšanās reizēm brīvdabas pasākumos.

Lasīt tālāk »

Aicinām pieteikties dalībai Mājas kafejnīcu dienās!


Mājas kafejnīcu dienas notiks 2019. gada 1. un 2. jūnijā vienlaikus ar Slīteres Ceļotāju dienām visā Dundagas novadā un īpaši Lībiešu krastā. Tie būs pirmie šāda veida svētki Latvijā.

Svētku organizatori gādās, lai katrs, kurš vēlas, var nākt ar savu pienesumu un šajās dienās savā sētā vai citā novada objektā/vietā piedāvāt savus īpašos ēdienus, dzērienus, našķus, demonstrēt amata prasmes u.tml., tādējādi reklamējot savu produkciju, izmēģinot tās pievilcību vai vienkārši kopā ar apmeklētājiem vai saviem radiem un draugiem svinot svētkus. Nav būtiski, vai jau tagad piedāvājat savu produkciju ceļotājiem un vietējiem iedzīvotājiem, vai darīsiet to pirmo reizi. Galvenais ir vēlme līdzdarboties un uzmeistarot ko gardu svētku apmeklētājiem.

Lai dalībnieki varētu atbilstoši sagatavoties, līdz svētku norisei tiks organizētas vairākas apmācības. Tās notiks  Igaunijas un Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projektā «Etnisko kultūrtelpu attīstība kā tūrisma galamērķis «UNESCO – tourism»», ar Eiropas reģionālās attīstības fonda atbalstu.

17. janvārī plkst. 11.00 Dundagas pils mazajā zālē notiks pirmās Kafejnīcu dienu mācības.

Lūdzam pieteikties līdz 16. janvārim!

Lejuplādēt pieteikuma anketu » 

Organizatoru vārdā:

Ilze Šteine, projekta koordinatore:  tel. 28717810, ilze.steine@dundaga.lv

Alanda Pūliņa no novada tūrisma informācijas centra, tel. 29444395, tic@dundaga.lv

Ilze Iesalniece-Brukinga no Kolkas Lībiešu saieta nama:  tel. 29402093, lsn@kolka.lv