Talsu novada pašvaldība informē: kā novada administratīvajā teritorijā tiek koordinēta palīdzības sniegšana cilvēkiem, kuri ieceļojuši no Ukrainas

Turpinoties Krievijas uzbrukumiem Ukrainai, aizvien vairāk cilvēku visā pasaulē, tostarp arī Latvijā, vēlas sniegt atbalstu ieceļojušajiem no Ukrainas. Valsts institūcijas uzsver: palīdzībai jābūt pārdomātai un organizētai atbilstoši valstī noteiktajai kārtībai. Talsu novada pašvaldība informē, kā novada administratīvajā teritorijā tiek koordinēta palīdzības sniegšana cilvēkiem, kuri ieceļojuši no Ukrainas.

Atbalsta koordinēšanu Latvijā nodrošina robežsardze, kas informāciju par konkrētu palīdzības veidu nodod Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD). Dienests secīgi sazinās ar attiecīgajām pašvaldībām, kas risina Ukrainas bēgļu izmitināšanu un organizē tālākās darbības.

Pašvaldību līmenī par palīdzības organizēšanu atbild civilās aizsardzības komisijas un attiecīgā pašvaldība.


Talsu novada pašvaldībā palīdzību koordinē Talsu novada pašvaldības policija. Pašvaldības policija strādā visu diennakti, līdz ar to ikviens, kurš vēlas piedāvāt palīdzību, var zvanīt jebkurā diennakts laikā pa dežūrtālruni 26132701. Pašvaldības policija fiksēs zvanītāja sniegto informāciju un nodos to tālākai rīcībai pašvaldībai.

Pašvaldības policija atbalsta ķēdē ir pirmie, kas saņem informāciju par konkrētu palīdzības nepieciešamību un koordinē cilvēku izmitināšanu. Informācija secīgi tiek nodota sociālajam dienestam, kas tālāk tiekas ar ieceļojušajiem no Ukrainas un nodrošina attiecīgajā situācijā nepieciešamo atbalstu.

Ja Ukrainas iedzīvotājs iebrauc Latvijā un dodas pie radiem vai draugiem, tad šī informācija par konkrēto personu ir jānodod pašvaldības policijai, zvanot pa iepriekš minēto tālruni 26132701. Šo informāciju pašvaldība tālāk nodos VUGD, tāpēc ir svarīgi, lai iedzīvotāji informētu pašvaldības policiju par ikvienu Ukrainas cilvēku, kurš ieradies Latvijā.


Talsu novada pašvaldība ir gatava ieceļojušajiem cilvēkiem no Ukrainas nodrošināt pirmsskolas izglītības iestāžu un pārējo izglītības iestāžu pakalpojumus, kā arī palīdzēt nepieciešamo personas apliecinošo dokumentu sakārtošanā un darba vīzas iegūšanā. Talsu novada pašvaldība vērsīsies pēc atbalsta pie iedzīvotājiem, ja Ukrainas bēgļiem būs nepieciešama cita veida palīdzība, kas nodrošināma ar sabiedrības iesaisti.

„Talsu novada pašvaldība saņem daudz iedzīvotāju zvanus, kuri izsaka vēlmi palīdzēt Ukrainas ļaudīm. Esam pateicīgi ikvienam no jums un darīsim visu iespējamo, lai jūsu atbalsts šos cilvēkus arī sasniegtu. Paldies!” piebilda S. Pētersone.


Kā rīkoties, ja vēlies palīdzēt Ukrainas cilvēkiem?

  • Finansiālais atbalsts

Ja vēlies materiāli atbalstīt Ukrainas karā cietušos, tad aicinām ziedot līdzekļus, izmantojot ziedot.lv platformu, tāpat iespējams ziedot, pazvanot uz organizācijas izveidoto labdarības tālruni 90006086 (maksa par zvanu ir 1,42 eiro, tai skaitā Lattelecom apkalpošanas maksa par katru zvanu 12,1%).

Ziedot.lv par ziedojumiem neietur komisijas vai starpniecības maksu. Visa ziedotā nauda 100% apmērā nonāk paredzētajam mērķim. Ziedot.lv administratīvās izmaksas netiek segtas no ziedojumiem.

Organizācija sadarbībā ar Aizsardzības ministriju uz Ukrainu sūta gan degvielu, gan citas pirmās palīdzības preces.


  • Izmitināšana un nodarbinātība

Lai arī biežāk Latvijā nonāks cilvēki, kuriem šeit būs radi, paziņas vai draugi (atgādinām, ka šajos gadījumos par iebraukušajām personām jāziņo Talsu novada pašvaldības policijai pa tālruni 26132701), tomēr būtisks atbalsta veids ir Ukrainas bēgļu izmitināšana.

Talsu novada pašvaldība ir sagatvojusi un aicina aizpildīt pieteikuma formu ikvienam, kurš ir gatavs bez maksas nodrošināt izmitināšanu. 

Izmitināšanas un nodarbinātības pieteikuma anketa>


  • Citi atbalsta veidi

Talsu novada pašvaldība, ierodoties cilvēkiem no Ukrainas, nodrošinās arī cita veida palīdzību. Labklājības ministrija, Latvijas Pašvaldību savienība un sociālie dienesti vienojušies par vairākiem atbalsta veidiem, kas būs pieejami no Ukrainas ieceļojošajiem.

Šiem cilvēkiem būs iespēja saņemt garantētā minimālā ienākuma pabalstu un pabalstu krīzes situācijā bez priekšnosacījumiem par iesniedzamajiem dokumentiem, deklarēto dzīves vietu un neparedzot veikt ienākumu un materiālās situācijas izvērtējumu.

Viņi varēs saņemt pārtikas un higiēnas pakas Eiropas Atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām darbības programmā, Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) sniegtos pakalpojumus, piedalīties NVA organizētajos aktīvajos nodarbinātības un preventīvajos bezdarba samazināšanas pasākumos. Situācijās, kad nepieciešams īpašs psihosociāls atbalsts, bēgļi varēs arī saņemt sociālās rehabilitācijas kursu.

Paredzēts noteikt, ka, vērtējot personas individuālās vajadzības, bēgļiem no Ukrainas varēs piešķirt arī cita veida atbalstu, piemēram, aprūpi, pārvietošanās atbalstu, tehniskos palīglīdzekļus.


Nevalstisko organizāciju atbalsts

Talsu biedrības „Baložu pasts” pārstāve Jana Biezā aicina līdzcilvēkus ziedot ilgi uzglabājamus pārtikas produktus, piemēram, sausās zupas un biezeņus, konservus, zupas burkās, tēju, kafiju, cukuru, dažādus putraimu veidus un pārslas, eļļu, arī konservējumus vai ievārījumus. Tāpat ļaudis aicināti ziedot higiēnas preces un vienreizlietojamās autiņbiksītes.

Ziedotās mantas lūdz nogādāt uz Daudzfunkcionālo centru Zvirgzdos („Zvirgzdu pansija”, Zvirgzdi, Laidzes pagasts) no 2. līdz 11. martam.

Kontakttālruņi: 28607645, 26373122


Talsu novada pašvaldība Ukrainas tautu atbalsta arī simboliski. 24. februārī pie Talsu novada administratīvā centra ēkas tika uzvilkts Ukrainas karogs. Kopš 24. februāra vairāki pašvaldības objekti bijuši izgaismoti Ukrainas karoga krāsās, tostarp arī piemineklis „Koklētājs” Talsos, kā pakājē ikviens bija aicināts iedegt atbalsta svecīti. Tāpat šajā laikā ir notikuši un vēl tiek plānoti vairāki koncerti Ukrainas cilvēku atbalstam.

Savukārt 2. martā Pilsētas laukumā Talsos 18.00 ikviens aicināts ierasties uz atbalsta pasākumu Ukrainas tautai, kur mūs spēcinās līdzcilvēku uzrunas, amatiermākslas priekšnesumi un gara vienotība. Informācija par Ukrainas atbalsta pasākumu>

No 1. marta Talsu evaņģēliski luteriskās baznīcas zvans ik pusdienas laiku zvanīs Ukrainas himnas melodiju. To dzirdot, ikviens aicināts ikdienas steigā apstāties un aizlūgt par Ukrainu, Latviju un pasauli. Draudzes priekšnieks Ainārs Lūks paskaidroja, ka baznīcas zvans ar Ukrainas himnu skanēs līdz situācija Ukrainā nostabilizēsies.


Lai sniegtu vienotu palīdzību Ukrainai un Ukrainas bēgļiem, ir sākusi darboties nevalstiskā sektora izveidota tīmekļvietne www.ukraine-latvia.com.

Šajā platformā tiek aicināts reģistrēties ikviens Latvijas iedzīvotājs, kurš vēlas sniegt jebkāda veida palīdzību Ukrainai un tās iedzīvotājiem, aizpildot anketu. Tīmekļvietnē ievietotās anketas ir latviešu valodā, lapa pagaidām pieejama angļu valodā, bet drīzumā būs arī latviešu valodā. Tīmekļvietne tiek regulāri pilnveidota.

Kustība “Gribu palīdzēt bēgļiem” apkopos saņemtos piedāvājumus un kopā ar citām nevalstiskajām organizācijām un sadarbības partneriem koordinēs palīdzības sniegšanu, lai tā būtu operatīva un atbalstu saņemtu visi, kam tas nepieciešams.

Tāpat tīmekļvietnē atbalsta saņemšanai ir aicināti reģistrēties Ukrainas iedzīvotāji, kuri ierodas Latvijā, bēgot no Krievijas izraisītā kara Ukrainā. Tīmekļvietnē pieejama informācija par ieceļošanu, uzturēšanos, apmešanos un darba iespējām Latvijā.   


Latvijai nav tiešu militāru draudu

Aizsardzības ministrija aicina iedzīvotājus nesatraukties, jo Latvijai nav tiešu militāru draudu. Ministrija apliecina, ka Nacionālie bruņotie spēki ir gatavi reaģēt uz jebkādiem apdraudējuma scenārijiem, ja gadījumā Latvijas iedzīvotāju drošība un valsts suverenitāte tiktu apdraudēta.

Tomēr ikviens Latvijas iedzīvotājs aicināts internetvidē iepazīties ar bukletu “Kā rīkoties krīzes gadījumā”, kur iespējams uzzināt informāciju par sagatavošanos krīzēm: sargs.lv.

 

Inita Fedko

Atbalstām Ukrainu!

Aicinām šovakar, 24.februāra plkst 19.00 iziet uz Kolkas ciema galvenā ceļa, lai ar sveču, lāpu vai sirds liesmu atbalstītu Ukrainu!

Šobrīd mums ir jābūt tik vienotiem, kā vēl nekad!

        

 

No 2022.gada 22.februāra Kolkas pasta nodaļa atjauno darbu ar mainītu darbalaiku

No 2022.gada 22.februāra darbu atjauno Kolkas pasta nodaļa – klienti atkal var saņemt pasta pakalpojumus Kolkas pasta nodaļā vai arī izvēlēties tos saņemt pie pastnieka savā dzīvesvietā pēc pieprasījuma.

No 2022.gada 24.janvāra Covid-19 negatīvās ietekmes dēļ Kolkas iedzīvotāji pasta pakalpojumus varēja saņemt pie pastnieka savā dzīvesvietā vai apmeklēt tuvāko – Dundagas – pasta nodaļu. Situācijai uzlabojoties, no 22.februāra Kolkas pasta nodaļa atsāk darbu, tāpēc visi pasta pakalpojumi tiks nodrošināti pasta nodaļā vai arī klienti varēs izvēlēties tos saņemt pie pastnieka savā dzīvesvietā pēc pieprasījuma.

Pastnieks klienta dzīvesvietā nodrošina tos pašus pakalpojumus, kas pieejami pasta pakalpojumu sniegšanas vietā: vēstuļu korespondences un pasta paku sūtījumu piegādi, pieņemšanu un nosūtīšanu, pastmarku un aplokšņu iegādi, preses izdevumu abonēšanu, naudas pārvedumu un pensijas saņemšanu, komunālo un citu rēķinu apmaksu, iemaksas Pasta norēķinu sistēmas (PNS) kontā, komercpreču iegādi u.c.

Ar pastnieka starpniecību iedzīvotāji var saņemt arī skaidras naudas izmaksu no PNS konta. Šo un pārējos pastnieka pakalpojumus dzīvesvietā iespējams pieteikt, iepriekš sazinoties ar Latvijas Pasta Klientu centru pa tālruni: 27008001 vai 67008001. 


Atsākot Kolkas pasta nodaļas darbību, mainīsies tās darbalaiks – nodaļa turpmāk strādās pirmdienās–ceturtdienās no plkst.9 līdz 13 un piektdienās no plkst.9 līdz 12.      

Jebkuru jautājumu gadījumā par pasta pakalpojumu saņemšanu aicinām sazināties ar Latvijas Pasta Klientu centru: 67008001, 27008001, info@pasts.lv.

Vastlāvju diena Kolkas ciemā

MAZS NOSTŪRIS. MAZA VIETĒJĀ KOPIENA. VĒLME  IZDZĪVOT UN DARBOTIES LĪBIEŠU KRASTĀ.

5. februārī Kolkā notika ansambļa LAULA dalībnieču ķekatu gājiens cauri ciemam, iezīmējot Meteņdienu kā pēdējo ķekatās iešanas dienu un ziemas beigas. Mūsu Lauliņas, kā pašas dalībnieces mīļi dēvē savu kolektīvu un tās vadītāju Dzintru Tauniņu, pārģērbušās gaišās, baltās  drānās un rotājušās košām lentām, degošiem gaismas lukturiem rokās, vēlā pēcpusdienā ieskandēja Kolkas ciemu, godā turot lībiskās tradīcijas– lībiešu pusē šos svētkus sauc par Vastlāvjiem un ķekatās gāja galvenokārt meitenes, tika izcelta dziedāšana arī dejošana.

Citāts no Kolkas jūrmalas “Ziņas un stāsti par Dieva valstības lietām.” 1852.gadā:

“Vastlāvji mums ir augsti svētki (…) Vakaru pēc saules noiešanas meitas to Vastlāvju sāk dzīt. Tad tās skraida no vienām mājām uz otrām un dzied tādas bezkaunīgas dziesmas, ko kaunos še ierakstīt. Kad tās labu brīdi priekšnamā izbļaustījušās, tad saiminiece atver durvis un ielaiž istabā, kur tās vēl jo trakāki dzied. Ja ierauga vīrieti, tad plēš, rausta to zemē un vazā pa plānu apkārt. Nama māte pa tam uz galda salikusi lielu čupu pīrāgu (ar zivīm ceptus raušus), brandavīna blašķi un alus ķipi, un lielu bļodu ar vārītām pupām un zirņiem klāt, ved tad tos godīgos viesus pie tā piekrauta galda un lūdz, lai ēd un dzer, cik sirds saņem. Jo zināms, ja šos viesus labi nemielo, tad jēri un kazlēni visi klibos. Labi izmielots gāžas viss meitu tracis atkal projām uz citām mājām un taisa tur tādus pašus godus.”

Meteņu zīme– katra jauna aizsākuma simbols. Jo īpaši šodien mums visiem nepieciešams jauns aizsākums dažādo dzīves materiālo un ideālo procesu viducī.

Meteņdiena ievada laika griežus, kad atkal sākas gada brīnumainā mistērija– pavasaris, vasara, rudens un ziema.  Meteņos ir laiks pārdomāt visu iepriekšējā gadā paveikto un nospraust jaunos dzīves metus nākošajam gadam– mēs to darām Kolkā, kas ir īpašs zemes raga stūris Latvijā, jo šeit ir vienīgā vieta, kur satiekas divas jūras, kur par spīti asajiem vējiem, pelēkai smilšu zemei un attālumam no pilsētu centriem, dzīvo cilvēki, kas mīl savu Kolku, strādā, audzē savos mazdārziņos puķes un tomātus…. Esam tik, cik esam, bet esam un gribam būt– šeit, lībiešu krastā starp divām jūrām un Kolkasragu!

Kolkas Tautas nams