22.februārī plkst.17.00 Kolkas Lībiešu saieta namā atmiņu stāstu vakars “Kas auga lībiešu piekrastes dārzos?”

Kultūrvēstures mantojums ir ne tikai tautasdziesmas, sava laika vēsturiski priekšmeti, apģērbs, ēkas un notikumu stāsti. Tie ir arī tradicionālie ēdieni, kurus gatavoja visvairāk no pašu audzētas pārtikas. Lai šodien izbaudītu bērnības vai senču ēdienus nepietiek vien ar recepšu atkārtošanu. Nozīme ir arī produktu izcelsmei, kādā zemē un kādas šķirnes vai vietējās varietātes augi vai mājlopi auguši.

Izslavēta lībiešu prasme gatavot zivju ēdienus, taču tas pats sklandrausis – tam vajadzēja i rudzus, i savus kartupeļus un burkānus. Lai arī zeme lībiešu piekrastē liesa, katrs ir gan tālākā, gan nesenā laikā audzējis gan pašpatēriņam, gan mājlopiem, gan skaistumam augus, kas kopā ar ēkām, ļaudīm un dzīvesveidu ir neatņemama lībiešu piekrastes ainavu raksturojošā iezīme. Taču cik daudz mēs zinām un atceramies par to, kas auga lībiešu piekrastes sētās?

Atmiņu stāstu vakars “Kas auga lībiešu piekrastes dārzos?” ir aicinājums kopīgi atsaukt atmiņā augus, to audzēšanas paradumus – palīdzēt dokumentēt lībiešu piekrastes šo līdz šim maz ievērību izpelnījušos ainavas un sētas daļu. Un varbūt mums visiem kopīgi izdodas vēl atrast kādus augus, kuru sēklas, stādi joprojām tiek loloti kādā sētā un būtu dēvējami par mantotajiem lībiešu vai lībiešu piekrastes kultūraugiem!


Pasākumā atmiņu un pieredzes stāstu dalīšanos rosinās mantoto un loloto kultūraugu sēklu maiņas vēstnese Rūta Abaja, kura kopš 2021. gada uztur Kolkas bibliotēkā sēklu maiņas punktu. Atmiņu stāstu vakara noslēgumā ikviens atnācējs būs aicināts iepazīties ar Kolkas sēklu maiņas kastē pieejamo sēklu klāstu. Īpaši aicinājums maiņā iesaistīties tos, kas paši ir ievākuši kāda auga sēklas un paņēmuši līdzi uz pasākumu maiņai!

Komentēt nav lemts