Atrodi kaut vienu dzimtas kultūraugu, lai bagāti mēs būtu!

Sadarbībā ar Latvijas Permakultūras biedrību> un brīvprātīgajiem sēklu lološanas entuziastiem Latvijā vēršas plašumā pasaulē jau plaši praktizētā vietējo kultūraugu sēklu maiņas kustība. Šobrīd notiek aktīva pirmo sēklu maiņas punktu izveidošanās Latvijā. Šādi sēklu maiņas punkti ir tapuši arī Kolkas un Dundagas bibliotēkās! Aicinām tos apmeklēt!

Iesaistīties sēklu maiņā ir svarīgi, ja Tev rūp vietējo kultūraugu saglabāšana nākamajā paaudzēm! Kultūraugu daudzveidība pēdējo 100 gadu laikā ir samazinājusies vairāk nekā par 90%, jo komerciālie sēklu audzētāji fokusējas tikai uz nedaudzām šķirnēm. Rezultātā mūsu kultūraugi un pārtika kļūst vienveidīga. Pašu loloti augi pielāgojas labāk vietējiem apstākļiem, klimatam. Turklāt tas ir arī ekonomiski izdevīgāk ievākt pašam savu augu sēklu. Sevišķi liela vērtība ir tām augu sēklām un augiem, kuri ir tikuši nodoti no paaudzes paaudzē, vai iemantoti no radiniekiem, kaimiņiem paziņām vairāk nekā 30 gadus atpakaļ! To vērtība ir pielīdzināma tautastērpam vai tautasdziesmai!

Arī Tev ir iespēja pielikt roku šī nozīmīgāks kustības iedzīvināšanā Latvijā – daloties ar savām kultūraugu sēklām un ieaudzējot augus, kas iegūti sēklu maiņas ceļā no augiem, kas audzēti vismaz 3 gadus Tavā vai paziņu lokā.

Noskatīties sižetu 27.04.2021. LTV Dienas ziņās, kurās sēklu lološanas vēstnese Rūta Abaja stāsta par sēklu maiņu: ltv.lsm.lv> 

Sižetā sniegtās informācijas precizējums: Sēklu maiņai nes sēklas, kas iegūtas no augiem, kas 3 un vairāk gadus audzēti. Tie ir lolotie kultūraugi. Bet ja auga audzēšanai var izsekot 30 un vairāk gadus, tad tas kļūst par mantoto kultūraugu. Sižetā nav runa par sēklas vecumu, bet zināmo auga audzēšanas (lološanas) ilgumu.

Vairāk par sēklu lološanu un mantotajiem kultūraugiem informācija pieejama: www.mantots.permakultura.lv>

Atrodi kaut vienu dzimtas kultūraugu, lai bagāti mēs būtu!


Simts gadi Kolkasraga bākas dzīvojamās ēkas mūžā

Lībiešu kultūrtelpā Kolkasraga ainavas neatņemama sastāvdaļa vairākām paaudzēm bija Kolkas bākas dzīvojamā ēka. Gadu gaitā ievērojami mainījās pats Kolkasrags, taču nams krasta kāpā, kaut, laika zoba nodeldēts, stāvēja itin stabili, un šķita, tā būs vienmēr. Taču simtais ēkas pastāvēšanas gads tai bija pēdējais — 2021. gada februārī senā būve tika nojaukta.

Ziņas par Kolkasraga bākas dzīvojamās mājas un ar to saistīto cilvēku mūžu ir apkopojusi Baiba Šuvcāne.


Īss ieskats senākā vēsturē

Nu jau bijušā, vecā Kolkasraga bākas dzīvojamā ēka bija tikai viena no daudzu gadsimtu gaitā pastāvējušajām mītnēm Kolkas bākas uzraugiem. Bīstamo Kolkasraga sēkli krasta bākas iezīmējušas kopš 16. gs. vidus. Kur toreiz mitinājušies krasta bākas torņu apkalpojošie vīri, nav zināms. Pirmās drošās ziņas par Bākas kungu un viņa kalpotājiem sniedz ieraksti Irbes–Ģipkas draudzes baznīcas grāmatās, kas liecina, ka vismaz kopš 1743. gada ir darbojusies Kolkas Bākas muiža. Domājams, ka tā atradusies piekrastē, bākas torņu tuvumā. Tā vismaz noprotams no vairāku tā laika bākas saimniecības apmeklētāju aprakstiem.

Pirmais ieraksts Irbes–Ģipkas draudzes baznīcas grāmatā par Kolkas Bākas muižu liecina, ka 1743. gada 26. janvārī ir miris Fricis — „Valku vietas vecs saimnieks un vaļinieks, kas pie Bākas muižas priekš tam ir klausījis…


Spriežot pēc baznīcas metrikas datiem 18. gs. beigās dzīve Bākas muižā bijusi rosīga.  Muižā kalpoja gan puiši, gan meitas. Sāka dzimt bērni… Muižas vīram Kasparam 1790. gadā piedzimusi meitiņa Anna, bet 1792. gadā — dēliņš Krišs. Bākas muižā ar godu gan bijis kā bijis. Tā 1788. gadā Bākas kunga audžu meitai Annai no Kolkas piedzimis maukas bērns, bet 1794. gadā Bākas muižas kalponei Trīnei no Lauļu Jāka sētas piedzimuši “iekš negoda pelnīti bērni” — dvīņi Krišs un Kārlis. Paša Bākas kunga dzimtā meita Anna arī pelnījusi bērnus ārpus laulības klēpja — 1797. gadā viņai piedzimusi meitiņa Ede — “otru reizi no sāmiešu puisieša Indriķa pelnīts bērns”, bet pēc četriem gadiem atkal meita — Dārte “no muižas kalpa Indriķa, sāmiša, pelnīta”. Uzzinām arī, ka Bākas kungam bijuši zirgi, jo 1813. gada miršanas ierakstā minēts “Bākas kunga vecais kučērs, 56 gadu vecs”. 1801. gada 13. oktobra ieraksts ļauj noprast, ka Bākas kungs arī zvejojis. Protams ne pats, bet viņa kalpi. Pēc ierakstiem grūti spriest, vai paši muižas puiši kurināja uguni krasta bākas torņos, vai tie bija vīri, kuri dzīvoja kur citur. Lasīt tālāk »

Mājas kafejnīcu dienas šogad būs!

Mājas kafejnīcu dienas Latvijā ir kļuvušas populāras, tās notiks vairāk kā 30 dažādos reģionos un galamērķos līdz pat rudenim. Ja epidemioloģiskā situācija valstī atļaus, tieši mūsu mājas kafejnīcas Lībiešu krastā (no Ģipkas līdz Ovišiem) un Dundagas novadā 2021. gada 5. un 6. jūnijā varēs būt tās, kas atklāj mājas kafejnīcu dienu maratonu.

Katrs, kurš vēlas, neatkarīgi, ir vai nav reģistrēts PVD, VID, var šajās dienās savā sētā vai citā novada objektā/vietā piedāvāt savus īpašos ēdienus, dzērienus, našķus, arī demonstrēt savu amata prasmi u.tml., tādējādi reklamējot savu produkciju, izmēģinot tās pievilcību vai vienkārši kopā ar apmeklētājiem, saviem radiem un draugiem svinēt kafejnīcu dienas visā novadā un īpaši Lībiešu krastā.

Aicinām dalībniekus pieteikties līdz 19. aprīlim, nosūtot aizpildīto anketu> Dundagas Tūrisma informācijas centram uz e-pastu tic@dundaga.lv. Jautājumu gadījumā zvanīt tālr. nr. 29444395.


Šeit var apskatīt, kādas izskatījās Mājas kafejnīcu dienas Lībiešu krastā un Dundagas novadā 2019. gadā www.celotajs.lv, bet šeit — kā kafejnīcas pērn organizēja Skujenē: www.lsm.lv

Lai dalībnieki varētu atbilstoši sagatavoties, maijā tiks organizētas tiešsaistes apmācības.

Mājas kafejnīcu dienu pieredze tiek aizgūta no Igaunijas, kur šādi svētki notiek reizi gadā dažādos reģionos, ir labi iecienīti un līdzinās ģimenes dārza svētkiem, kur sabrauc draugi, radi un visi ciemiņi ir mīļi gaidīti. Šī ir Jūsu iespēja izmēģināt, kā tas ir – veidot savu kafejnīcu!

Šogad mūsu Mājas kafejnīcu dienas ir paredzētas 5. un 6. jūnijā. Taču, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju valstī, dalībniekiem jārēķinās, ka Mājas kafejnīcu dienas var tikt pārceltas uz 11. un 12. septembri, ja valstī jūnija sākumā vēl nebūs atļauti šāda veida pasākumi. Esam gatavi abiem variantiem!

Pasākuma organizēšanā piedalās arī LLTA «Lauku ceļotājs» un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA). Atbalsta Zemkopības ministrija.

Ilze Iesalniece-Brukinga, Kolkas Lībiešu saieta nama vadītāja


Nekustamā īpašuma «Lojas» detālplānojuma publiskā apspriešana

Saskaņā ar Dundagas novada domes 30.03.2021. lēmumu Nr. 77 “Par detālplānojuma nekustamam īpašumam “Lojas”, Mazirbē, Kolkas pagastā, Dundagas novadā nodošanu publiskai apspriešanai un atzinumu saņemšanai”, publiskai apspriešanai tiek nodots detālplānojums nekustamajam īpašumam “Lojas”.

Detālplānojuma publiskās apspriešanas termiņš noteikts no 12.04.2021. līdz 16.05.2021. (ieskaitot). Detālplānojuma publiskās apspriešanas sanāksme notiks 21.04.2021. plkst. 17.30 videokonferenču platformā Zoom.

Lai pieteiktos dalībai sanāksmē, līdz 20.04.2021. plkst. 17.00 var nosūtīt pieteikumu uz e-pastu apn@dundaga.lv , norādot vārdu, uzvārdu, tālruņa numuru un e-pasta adresi, uz kuru nosūtīt sanāksmes ielūgumu. Sanāksmi būs iespējams vērot tiešsaistē Youtube platformā Dundagas novada pašvaldības kontā (precīza saite tiks publicēta pašvaldības interneta vietnē pirms sapulces sākuma), kā arī sanāksmes laikā uzdot jautājumus zvanot uz tālruni  28345638.


Rakstiskie priekšlikumi un ierosinājumi detālplānojuma publiskās apspriešanas laikā sūtāmi pa pastu vai iesniedzami Dundagas novada pašvaldībai, Pils ielā 5–1, Dundagā, Dundagas nov., LV-3270; elektroniski parakstīti iesniegumi nosūtāmi uz elektronisko pastu dome@dundaga.lv vai pašvaldības e-adresi, norādot “Detālplānojums “Lojas””.

Detālplānojuma materiāli papīra formātā  pieejami Valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā  Pils ielā 5–1, Dundagā, Dundagas nov., un Kolkas pagasta pārvaldē “Brigas”, Kolkā, Kolkas pag., Dundagas nov. Informācija pieejama arī publiskajā ārtelpā un ir apskatāma Mazirbē un Dundagā.

Elektroniski – interneta vietnēs www.dundaga.lv , www.geolatvija.lv, un interneta vietnē www.kolka.lv.

Kontaktinformācija konsultācijām attālināti, kā arī iepriekš piesakoties klātienē — attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja Maruta Blūma, tālr.: 26141096, e-pasts: maruta.bluma@dundaga.lv.


Detālplānojuma dokumenti: